دارو سازی

مارگارت انگلارد

فناوری فارمینگ شاخه جدیدی از بیوتکنولوژی است که از گیاهان تراریخته یا حیوانات به عنوان محصولات زنده برای تولید داروهای مورد استفاده در انسان یا حیوان استفاده می کند. به عنوان مثال ، بزها برای ژن آنتی ترومبین پروتئین ، یک عامل ضد لخته شدن با ژن انسانی به طور ژنتیکی اصلاح شده اند. این پروتئین که توسط حیوانات تبدیل شده در شیر سنتز می شود ، پس از یک مرحله پردازش ، برای کاربرد دارویی آماده است. اصطلاح داروسازی مبتنی بر ادغام کلمات کشاورزی و داروسازی است که ترکیب این دو صنعت بسیار متضاد را نشان می دهد. سهم داروسازی در سلامتی انسان و سود اقتصادی زیاد است. اگر داروسازی بتواند به موفقیت دست یابد ، می تواند طی دهه آینده میلادی میلیاردها دلار فروش در شرکت های داروسازی و بیوتکنولوژی ایجاد کند. با این حال ، این کاربرد جدید بیوتکنولوژی همچنین سؤالاتی در رابطه با خطرات و پیامدهای اخلاقی ایجاد می کند ، به عنوان مثال: چگونه می توان سلامت و رفاه حیوانات را تأمین کرد ، چنین استنباطی از گیاهان یا حیوانات قابل قبول و کاربرد گیاهان یا حیوانات است که داروهای گیاهی را می پذیرند.اگر آنها در گیاهانی تولید  شوند که به عنوان غذا یا محصولات خوراکی استفاده می‌شوند ممکن است خطراتی برای انسان و محیط زیست در پی داشته باشند.

تولید بیو دارویی

کلاس دارویی که توسط داروخانه ها تولید می شود ، داروهای بیوماسمی هستند. آنها ترکیبات دارویی هستند و در بیشتر موارد پروتئین های درمانی مانند هورمون ها یا آنتی بادی های مونوکلونال بسیار پیچیده هستند که توسط سنتز شیمیایی معمولی تولید می شوند. بنابراین ، آنها باید از مواد بیولوژیکی (به عنوان مثال از پلاسما خون) جدا شوند. از آنجا که جداسازی از قبیل پلاسمای خون خطر انتقال پاتوژن ها را در بر می گیرد و علاوه بر آن در منابع بسیار پرهزینه و بعضاً محدود است ، استراتژی هایی برای تولید داروهای بیو دارویی با استفاده از فن آوری ژنی تدوین شده است: تنها دوازده سال پس از کشف کد ژنتیکی ، که ارتباط بین ژنها و موارد را توضیح می دهد و چهار سال پس از اولین معرفی مصنوعی ژن در ارگانیسم از این طریق تراریخته یا نوترکیب شد ، در سال 1977 اولین ژن انسانی به منظور تولید پروتئین نوترکیب انسانی وارد میکروارگانیسم شد. شبیه ژنهای بومی ، ژن انسانی موجود در ترکیب به عنوان ماتریسی برای سنتز پروتئین مورد استفاده قرار می گیرد: ماشین آلات بیوشیمیایی سلول در حال توالی اسید نوکلئیک ژن به توالی اسید آمینه پروتئین است. پروتئین ها خود موتورهای محرک برای عملکرد فیزیولوژیکی سلول ها و فرآیندهای بیوشیمیایی سلول های زنده هستند. این آزمایش اغلب به عنوان ظهور بیوتکنولوژی گفته می شود. سالها بعد ، “هومولین” ، اولین بیو دارویی نوترکیب ، تصویب شد و مجوز بازاریابی در ایالات متحده را دریافت کرد. هومولین انسولین انسانی است که توسط باکتری اشرشیاکلی تولید می شود. قبل از توسعه ، انسولین دارویی مستقیم از بافت لوزالمعده گاوهای کشتارگاه و خوک برای معالجه بیماران دیابتی استخراج می شد. از زمان توسعه این اولین بیو دارویی نوترکیب ، بسیاری دیگر از جمله مهمترین داروهای بلوک کننده مانند نمونه ای از داروی ضد روماتیسم به نام “Enbrel”  با 4،4 فروش در ایالات متحده در سال 2006 استفاده کرده اند.

در حال حاضر پروتئین های نوترکیب با کمک باکتری نوترکیب رشد یافته تخمیر کننده به نام باکتری ایشریشیا کلی ، مخمرهای پخت یا CHO تولید می شوند. با این حال ، این روش فعلی برای تهیه محصولات بیو دارویی بسیار پرهزینه و ناکارآمد است ، زیرا به تجهیزات پیچیده تولید نیاز است. علاوه بر این ، تقاضا برای تولید محصولات بیو دارویی به سرعت افزایش می یابد و باعث کمبود ظرفیت تولید شده که منجر به برخی لیست های انتظار بیمار برای این محصولات می شود. تخمین زده می شود که بازار داروهای بیو دارویی نوترکیب سالانه 10تا 15٪ در حال افزایش است.

اگرچه فقط جزئی از این بیماران در واقع نیاز به تزریق روزانه دارند ،و بازار جهانی انسولین فعلی بیش از 4 میلیارد دلار در آمریکا ارزش دارد . این انسولین را به همراه اریتروپویتین نوترکیب (EPO)  که در حال حاضر ارزش بازاری در ایالات متحده 6،5 میلیارد دلار دارد و دو محصول اصلی شاخه بیوتکنولوژی صنایع دارویی محسوب میشوند.

ثانیا ، افزایش تعداد داروهای تازه تولید شده که داروهای بیوشیمیایی هستند ، باعث افزایش داروهای پایه آنتی بادی می‌شود.

در داروخانه ، بستر تولید جدیدی معرفی می شود: به جای استفاده از ارگانیسم های پایین تر برای تولید بیو دارویی نوترکیب ، داروخانه ها از گیاهان و حیوانات تراریخته استفاده می کنند. امید است که استفاده از ارگانیسم های بالاتر به عنوان سکوی تولیدی برای داروهای بیولوژیکی باید برمساعل ذکر شده در بالا غلبه کند. در داروسازی افزایش ظرفیت های تولید (به عنوان مثال رشد محصولات بیشتر تراریخته یا پرورش حیوانات تراریخته بیشتر) ممکن است سریع تر ، ارزان تر و انعطاف پذیرتر در مقایسه با فرآیندهای تولید فعلی که به تجهیزات آزمایشگاهی وابسته هستند، بینجامد. علاوه بر این ، در سطح جایزه تخمین زده شده برای هر گرم پروتئین خام و هزینه های نگهداری تجهیزات ، در مقایسه با هزینه های نگهداری حیوانات تراریخته ، داروخانه پیش بینی می شود به مراتب ارزان تر از استفاده از سلول های سنتی میباشد. با غلبه بر محدودیت های فنی یا مالی ، داروسازی ممکن است توسعه ترکیبات درمانی جدید را نیز ممکن سازد.

گیاهان و حیوانات به عنوان منبع تولید پروتئینهای دارویی نوترکیب هستند.

فن آوری داروسازی در بز ، گاو ، خوک ، گوسفند ، خرگوش و مرغ و تعدادی گیاه چون ذرت ، برنج ، سویا و دخانیات به عنوان بارزترین نمونه های به کار رفته است. به عنوان مثال ، گوسفند و گاو برای بیان فاكتور انسانی VIII و IX كه برای درمان هموفیلی یا فیبرینوژن مورد نیاز برای درمان زخم مورد نیاز است ، تبدیل شده اند. مرغ تراریخته ، گاو و بز برای تولید آنتی بادی های مونوکلونال مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر پروتئین نوترکیب در شیر پستانداران تراریخته بیان می شود اما می تواند به خون ، ادرار یا تخم ها (مرغ تراریخته) نیز هدایت شود. در مورد پروتئین های نوترکیب فیتوماسمین  مانند نمونه EPO  معمولاً در دانه ها یا برگ های گیاه نوترکیب بیان می شود. به طور حتم ، تعداد فزاینده ای از کارآزمایی های کلینیکی و میدانی در حال انجام است و اخیراً اولین پروتئین تولید شده توسط داروخانه به تأیید بازار رسیده است: در آگوست 2006 ، کمیسیون اروپا مجوز بازار را به ATryn® داد. شرکت بیوتکنولوژی مستقر در ایالات متحده آمریکا را در شیر بزهای حامل یک ژن برای انسان تولید می کند.

آنتی ترومبین یک ضد انعقاد مهم در سرم انسانی است و برای پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی در جراحی بیماران مبتلا به کمبود مادرزادی آنتی ترومبین استفاده می شود. محصولات آنتی ترومبین که قبلاً در دسترس بودند از پلاسمای انسان گرفته می شوند. ساختار پیچیده آنتی ترومبین از تولید کارآمد آن در بیواکتورهای سنتی جلوگیری می کند. بنابراین آنتی ترومبین انسانی نوترکیب فقط در ارگانیسم های بالاتر به عنوان منبع قابل تولید است.

پیامدهای اجتماعی داروخانه

علاوه بر امیدهای بزرگی که به دارو می بخشد ، تعدادی سؤال اخلاقی ، حقوقی و اجتماعی را ایجاد می کند که به موازات پیشرفت علمی و صنعتی آن باید مورد بحث قرار گیرد. استدلال اخلاقی در حمایت از داروخانه می تواند مبتنی بر مزایای مورد انتظار بیماران یا پتانسیل اقتصادی پیش بینی شده آن باشد. استدلال اخلاقی علیه داروسازی ممکن است ناشی از نگرانی در مورد استفاده از گیاهان و حیوانات و نگرانی های زیست محیطی باشد. بدیهی است سلامتی و رفاه حیوانات تراریخته در باغ وحش موضوع مهمی است. آیا مشکلات سلامتی و رفاهی خاصی برای حیوانات داروسازی وجود دارد؟ سؤالات بعدی بر این اساس است که حق دخالت و تغییر موجودات بالاتر در چه مبنایی وجود دارد و تا چه اندازه از ابزارآوری آنها باید ارزیابی شود. استدلالهای اخلاقی علیه داروخانه نیز ممکن است مبتنی بر ایمنی انسان و نگرانی های زیست محیطی باشد: مواد بیو دارویی معمولاً ترکیبات بسیار بیو اکتیو هستند و بنابراین ، در بیشتر موارد ، سمی هستند. بنابراین خطرات بیولوژیکی را می توان در زمینه های ایمنی دارویی ، محیط زیست و ایمنی مواد غذایی شناسایی کرد. داروسازی از گیاهان و حیوانات خانگی معمولی استفاده می کند ، و بسیار مهم خواهد بود که چگونه و تا چه حد می توان محصولات دارویی و حیوانات را در تمام مراحل زنجیره تولید جدا از موجودات غذایی و خوراکی نگه داشت. احتمال وجود سناریوی آلودگی زنجیره ای مواد غذایی در اولین اثبات شده داروخانه در سال 2002 در ایالات متحده آمریکا نشان داده شده است. در آنجا ، 13،000 تن لوبیا سویا آلوده به واکسن کشف شده است. همچنین موارد اخیر در اروپا از آلودگی برنج ، با یک فشار اصلاح شده ژنتیکی برنج (LL RICE 601) که هرگز برای استفاده در تجارت مورد تأیید قرار نگرفته است ، به طرز شگفت انگیزی نشان می دهد که تاکنون هیچ استراتژی محصور یا مقررات واردات عملکرد نبوده اند. علاوه بر این باید بررسی شود که آیا استراتژی های محصور در محدود کردن پیامدهای داروخانه برای میکروبیولوژی فلور ، جانوران و گیاهان اطراف مناسب هستند یا خیر.

 داروسازی نیاز به یکپارچه سازی دارد. توسعه و تنظیم آینده داروسازی احتمالاً تحت تأثیر برداشت های عمومی و نگرش نسبت به آن قرار خواهد گرفت. انتظارات ، اعتقادات ، ترس ها و نگرش های اخلاقی نیاز به ارزیابی و در نظر گرفته شدن دارند. ابعاد اجتماعی شرکت armarm وشرکت zoopharming احتمالاً متفاوت است و نیاز به مقایسه دارد: به عنوان مثال ممکن است این مسئله باشد که شرکت زوفارم از نظر اقتصادی ترجیح می دهد از phytopharming استفاده کند ، اما از نظر اجتماعی قابل قبول نیست و بنابراین ممکن است محصولات شرکت zoofarming بازار را جذب نکنند.  سرانجام ، مقررات قانونی تولید ، انتشار ، پردازش و بازاریابی محصولات دارویی متنوع است و به عهده تعدادی از نهادها است. به عنوان مثال Phytopharming ، برای اولین بار ادغام بیوتکنولوژی سبز و قرمز را با این نتیجه که مسئولان مختلف مسئول هستند ، نشان می دهد. به عنوان مثال ، انتشار عمدی ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs) توسط بخشنامه 2001/18 / EC اتحادیه اروپا و با قانون فن آوری ژن و کنترل پیاده سازی در سطح ملی تنظیم می شود. در حالی که آژانس داروهای اروپایی (EMEA) مسئولیت ارزیابی و نظارت بر داروهای مصرفی انسان و دامپزشکی را بر عهده دارد. همچنین ممکن است به دلیل خطر آلودگی در زنجیره غذایی و خوراک مورد بحث در بالا ، از طرف سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) نیاز به تنظیم پیشگیرانه وجود داشته باشد. برای توسعه بیشتر مسئول پتانسیل های داروسازی و خطرات داروسازی و نیاز احتمالی مقررات قانونی و اقدامات سیاسی باید مورد بحث قرار گیرد. علاوه بر این ، باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد که چه اقداماتی برای تصمیم گیری در مورد دارو و تنظیم کننده های دولت انجام می شود تا خطرات مرتبط با داروخانه را به حداقل برساند و اینکه آیا این اقدامات کافی است یا خیر.

فارما پلانتا:داروهای نوترکیب از گیاهان برای سلامت انسان

بشر هزاران سال از گیاهان به عنوان منبع مواد اولیه و داروها استفاده کرده است. از نخستین مراحل تمدن ، از عصاره های گیاهی برای به دست آوردن مواد و داروهای مفید برای سهولت در رنج و درمان بیماری استفاده شده است. از اواخر دهه 1970 ، بسیاری از پروتئینهای درمانی ارزشمند از طریق تحقیقات بیولوژی مولکولی و پزشکی مولکولی کشف شده اند ، اما استفاده گسترده از این مولکول ها با تنگناهای تولید مانند بازده کم ، کیفیت پایین و نامناسب محصول و کمبود ظرفیت تولید مانع شده است. در اواخر دهه 1980 ، استفاده از فناوری نوترکیب DNA و پروتئین در گیاهان امکان اکتشاف سیستمهای گیاهان دارویی را برای تولید داروهای پروتئینی ایمن تر و ارزانتر فراهم کرد (جدول 1). در طول دهه گذشته ، گیاهان به عنوان یک جایگزین مناسب ، بی خطر و اقتصادی برای سیستم های  جریان اصلی که مبتنی بر فرهنگ در مقیاس بزرگ میکروب ها یا سلول های حیوانی است ، ظهور کرده اند. تولید داروهای گیاهی ساخته شده و پروتئین های فنی به عنوان مولکولی کشاورزی  شناخته می شود. هدف این است که از قدرت کشاورزی برای کشت و برداشت گیاهان یا سلولهای گیاهی تولید کننده درمانهای نوترکیب ، تشخیصی ، آنزیمهای صنعتی و مواد شیمیایی سبز استفاده شود. مولکولی کشاورزی این پتانسیل را دارد که مقادیر تقریباً غیرقابل استفاده ای از آنتی بادی های نوترکیب ، واکسن ها ، جایگزین های خون ، عوامل رشد ، سیتوکین ها ، شیمیوکین ها و آنزیم ها را برای استفاده به عنوان ابزار تشخیصی و درمانی در مراقبت های بهداشتی ، علوم زندگی و صنایع شیمیایی فراهم کند. اکنون گیاهان به عنوان یک بستر کلی برای تولید در مقیاس بزرگ پروتئین های نوترکیب پذیرش گسترده ای را به دست می آورند. این اصل با موفقیت یک فهرست متنوع از محصولات نشان داده شده است ، که پروتئین های درمانی بیشترین پتانسیل را برای ارزش افزوده و آنزیم های فنی نشان می دهند که اولین بار در آن تجاری می شود. فارما پلانتا پروژه ای است که توسط اتحادیه اروپا در برنامه ششم چارچوب تأمین می شود و از کشاورزی مولکولی برای تولید محصولات انتخابی برای ارزیابی بالینی در آزمایشات انسانی مرحله اول استفاده می کند.

جدید ترین ها

جدید ترین محصولات ما

محصولات بیشتر
ترجمه مقاله Strong structuration theory in accounting research ( ترجمه مقاله نظریه ساختار قوی در تحقیقات حسابداری )

ترجمه مقاله Strong structuration theory in accounting research ( ترجمه مقاله نظریه ساختار قوی...

10000 تومان

ترجمه مقاله Are There Any Volatility Spill Over Effects among Cryptocurrencies and Widely Traded Asset Classes (ترجمه مقاله  آیا کلاسهای دارایی گسترده و معامله شده دارای اثرات ناپایداری هستند )

ترجمه مقاله Are There Any Volatility Spill Over Effects among Cryptocurrencies and Widely Traded...

10000 تومان

Capacity and Frequency Optimization of Wireless Backhaul Network Using Traffic Forecasting ( ظرفیت و بهینه سازی فرکانس شبکه بی سیم با استفاده از پیش بینی ترافیک )

Capacity and Frequency Optimization of Wireless Backhaul Network Using Traffic Forecasting ( ظرفیت و...

35000 تومان

Automatic  Coverage Based Neighbour Estimation System: A Cloud-Based Implementation ( سیستم تخمین همسایگان مبتنی بر پوشش خودکار: یک پیاده سازی مبتنی بر ابر )

Automatic Coverage Based Neighbour Estimation System: A Cloud-Based Implementation ( سیستم تخمین همسایگان مبتنی...

35000 تومان

An approach to measuring business-IT alignment maturity via DoDAF 2.0 (رویکردی برای اندازه گیری بلوغ تراز تجاری IT- از طریق DoDAF 2.0 )

An approach to measuring business-IT alignment maturity via DoDAF 2.0 (رویکردی برای اندازه گیری...

35000 تومان

Tehran Stock Exchange Prediction Using Sentiment Analysis of Online Textual Opinions ( پیش بینی بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از تحلیل احساسات نظرات متنی آنلاین )

Tehran Stock Exchange Prediction Using Sentiment Analysis of Online Textual Opinions ( پیش بینی...

35000 تومان

Opinion Mining in Persian Language Using Supervised Algorithms ( استخراج نظرات به زبان فارسی با استفاده از الگوریتم های نظارت شده )

Opinion Mining in Persian Language Using Supervised Algorithms ( استخراج نظرات به زبان فارسی...

35000 تومان

ترجمه مقاله Mechanism of negative surface charge formation on biochar and its effect on the fixation of soil Cd ( ترجمه مقاله مکانیسم تشکیل بار منفی سطح بر روی بیوچار(کود حاصل از ضایعات گیاهی) و تأثیر آن بر روی ثابت شدن سی دی خاک )

ترجمه مقاله Mechanism of negative surface charge formation on biochar and its effect on...

10000 تومان

error: شما فقط اجازه مطالعه دارید
قیمت می خواهید؟ ما ارزانترین قیمت را ارائه می کنیم. کافیست فایل خود را یا از طریق منوی خدمات و سرویس ها => سفارش ترجمه ارسال کنید یا برای ما به آدرس research.moghimi@gmail.com ایمیل کنید یا در تلگرام و واتس آپ با شماره تلفن 09191732587 ارتباط بگیرید و ارزانترین قیمت ترجمه را از ما بخواهید
+